+38 067 411 11 00 Зворотній дзвінок
+38 067 411 11 00
Мюнхаузен 2 / Блог / Ревіталізація як новий імпульс розвитку Києва

Ревіталізація як новий імпульс розвитку Києва

05/06/2020

Місто змінюється і оновлюється за рахунок нових житлових комплексів, торгових і бізнес центрів, об’єктів соціально-побутової інфраструктури. Головна особливість сучасної забудови – це комплексність. Точкові новобудови перевантажували райони, де їх потихеньку «підстроювали» до вже існуючих будівель. Це збільшувало щільність населення і створювало нестачу об’єктів інфраструктури – дитячих садків, шкіл, поліклінік і магазинів.

 

Київ рішуче зайнявся процесом ревіталізації промзон. Зараз на місці старих занедбаних заводів виростуть сучасні житлові квартали, офісні будівлі. Нові ДПТ передбачають наявність усіх необхідних соціально-побутових об’єктів.

 

 

 

 

 

Плани ревіталізації промзон Києва – ДПТ

 

 

Правий берег

Печерський район

 

В кінці 2019 року було затверджено черговий детальний план території (ДПТ). Він стосується одного з центральних мікрорайонів столиці – кварталу між вулицями Велика Васильківська, Академіка Філатова, Анрі Барбюса, Тверська та бульваром Дружби Народів.

 

Цей и сусідні мікрорайоні активно забудовуються

 

Ця частина міста активно забудовується. Поблизу будують / побудовані ЖК: «Французький квартал», «Французький квартал-2», «Централ парк», «Бульвар фонтанів», «Престиж Хол» та безліч інших.

 

На цій же територии розташовуються не функціонуючі підприємства – завод Електротранспорту початку ХХ століття та ПТК Інститут електрозварювання ім. Патона. Значні территории заростають бур’яном, а цехи та корпуси поступово руйнуються и псують вигляд на весь центральний район міста. Рішення про ревіталізацію закинутих територій та будівництва на них житлових комплексів, забезпече  киян сучасними квартирами в центрі мегаполісу. ДПТ охоплює теріторію площею 40,5 га, з якіх, згідно до даних документа, під житлові забудови зараз використовується 20,23 га. Післе втілення цього детального плану в життя, житло займе 25,38 га, тобто, більше половини всієї площі ділянки.

 

Територія ДПТ

 

 

За розрахунками проектувальників тут має з’явитися 320 тис. нових квадратних метрів або 4658 нових квартир. Це дасть в п’ятирічній перспективі збільшення загальної площі квартир в три рази – з нинішніх 151,8 тис.  до 472 тис. м².

 

Всі новобудови цього мікрорайону розташуються на території колишніх місцевих промзон.

 

Крім того, в ДПТ передбачено створення площ для розміщення об’єктів побутової інфраструктури мікрорайону: аптек, відділень банків, салонів, магазинів і т.п. Вони розташуються як на перших поверхах майбутніх новобудов, так і в нових суспільних комплексах, які з’являться вздовж вулиці Великої Васильківської.

 

Питанню парковки машин майбутніх мешканців в ДПТ теж приділено увагу. Так, в кожному із запланованих ЖК передбачені підземні паркінги, які, згідно з розрахунками проектувальників, зможуть вмістити близько 4,4 тис. автомобілів. Також в ДПТ запланована реконструкція існуючого скверу ім. Заньковецької і створення зелених зон в рамках майбутньої житлової забудови.

 

Лівий берег
Позняки

Новий ДПТ для промзони «Позняки» був затверджений в липні 2017 року. Він передбачає в найближчі 20 років докорінну перебудову простору між мікрорайоном Позняки та Березняки. Територія площі ,що забудовується – 226 га.

 

Між Позняками і Березняками з’явиться новий житловий масив.

 

Територія ДПТ на карті міста

 

«Промзона на Позняках» – це комплекс промислових та складських підприємств. Тут, зокрема, розташовуються завод «Буревісник», стройкомбінат управсправами ВРУ, бетонний завод, складські комплекси, гаражні кооперативи, безліч СТО, кілька майданчиків виробників меблів і т.п.

 

 

Також в проектному плані можна виділити ще два квартали. Перший буде розташовуватися уздовж вулиці Канальної, від Дніпровської Набережної до проспекту Григоренка, другий – між вул. Прип’ятської та Здолбунівської. Правда, вони не будуть забудовані житловими будинками – на їх території повинні побудувати паркінги, рекреаційну зону, бізнес-центр, навчальні заклади і т.п. Взагалі, крім житла, тут заплановано і досить багато об’єктів соціальної інфраструктури. Зокрема, проект передбачає будівництво 9 дитячих садків (вони зможуть прийняти майже 1,4 тис. дітей) та 4 шкіл на понад 4,5 тис. учнів. Також в ДПТ запроектовано будівництво лікарні на 330 ліжок з поліклінікою та підстанцією швидкої допомоги. Також планують побудувати і два торгово-розважальних комплекси. Один з’явиться в виробничому корпусі заводу «Буревісник», а другий – в районі перетину вулиць Канальна і Причальна. Озеро Нижній Тельбин планують почистити і рекультивувати прилеглу до нього територію. Це буде центр прогулянкової зони. Біля озера Корольок зроблять громадський центр зі сквером.

 

Новому мікрорайону потрібні нові дороги – і цей детальний план території передбачає глобальне розширення транспортної інфраструктури та будівництво двох нових транспортних розв’язок: з’їзд з Дарницького мосту на Дніпровську Набережну (недобудований Лівобережний з’їзд) і розв’язка з нього ж на проспект Григоренка. Запустять нові маршрути громадського транспорту.

 

 

 

Троєщина

ДПТ для промрайона «Троєщина» прийнятий в жовтні 2018 року.

 

Територія, для якої розроблено детальний план.

 

Отже, площа території, яку охоплює детальний план, становить 243,15 га. Сьогодні це типова «промзона» і тут розташовуються цілком функціонуючі підприємства (наприклад, банкнотно-монетний двір НБУ, павільйони студії FILM.ua), різні склади, СТО, гаражні кооперативи, районні котельні, обидва троєщинських ринку – «Фермер» та «Троєщина». А ось об’єктів соціальної інфраструктури – ні школи, ні садка, ні поліклініки або амбулаторії немає.

 

ДПТ передбачає будівництво великого житлового комплексу на вулиці Крайній, 1. Згідно з планом, в цій новобудові має з’явитися 692 квартири, а розрахункова кількість нових жителів складе 1223 людини.

 

В цілому, згідно ДПТ, Промрайон «Троєщина» таким і залишиться. А основна трансформація цих місць буде вестися в напрямку облагородження існуючих об’єктів, створення нових і розвитку транспортної мережі. Зокрема, план передбачає реконструкцію численних гаражних кооперативів в багаторівневі наземні паркінги місткістю понад 10 тис.. машиномісць (ГСК «Зв’язківець», «Троєщина», гаражі біля троєщинського ринку та ін.), перебудову самого ринку «Троєщина» в сучасний торгово-розважальний центр , подальше будівництво парку «кіносела», зведення торгових майданчиків біля насосної станції.

 

Але самі глобальні зміни торкнуться дорожньо-транспортної мережі. Так, ДПТ враховує будівництво Подільського мостового переходу та реконструкцію вулиць Стальського і Микитенка – в районі їх перетину з Братиславській передбачено будівництво багаторівневих розв’язок. Також ДПТ передбачає реконструкцію вулиць Крайня, Закревського, продовження вулиці Електротехнічній – вона перетне вулицю Лифаря (Сабурова) і досягне вул. Цвєтаєвої. Також планується прокласти кілька нових вулиць – зокрема, продовжити проспект Ватутіна в напрямку Чернігова щоб він міг стати повноцінним дублером Броварського проспекту.

 

 

Березняки

 

Розглянемо зміни, які уготовані промзоні «Березняки». На думку експертів, ревіталізація промзон почалася саме звідси – з колишнього заводу «Вулкан» , на місці якого виріс житловий мікрорайон «Комфорт Таун».

 

Так зараз виглядає промзона «Березняки»

 

Але вищезгаданий завод займав далеко не всю промзону «Березняки», площа якої, до слова, становить 98,4 га. Частина його території до сих пір займають такі підприємства, як завод «Ефкон» (виробництво алюмінієвих будівельних конструкцій), «Фанплит» (виробництво фанерних плит), «Вторчермет» (прийом металобрухту), завод «Магістраль» (дорожня техніка), різні СТО , гаражні кооперативи і тому подібні організації, сусідство з якими не дуже узгоджується з поняттям «комфортний житловий мікрорайон».

 

 

 

Площа території, для якої розроблено детальний план, становить 167 га – і це означає, що в неї потрапила не тільки промзона «Березняки», а й розташовані по сусідству 15 і 16 квартали Дарницького масиву. Межі території ДПТ проходять по проспекту Соборності (Злуки) – починаючи від розв’язки на Віфлеємської (Шліхтера) вулиці і до Дарницької (Ленінградської) площі, по Харківському шосе – від «ленінградки» до його перетину з Дарницьким шосе. Із західного боку територія ДПТ обмежена вулицею Віфлеємської (Шліхтера), а з південної – ж / д шляхами, що ведуть до станції «Дарниця».

 

На момент прийняття ДПТ, крім двох кварталів Дарницького масиву, побудованих в 60-70 роки минулого століття, тут вже були зведені перші черги ЖК «Комфорт Таун» (вони становлять три квартали житлової забудови цієї місцевості). Підсумком реалізації ДПТ повинні стати такі цифри: чисельність населення – 34,8 тис., кількість квартир – 15997 шт., площа житлової забудови – 64,46 га.

 

Крім вже існуючих трьох житлових кварталів, тут з’являться ще три квартали: перший і другий будуть складатися з будинків 6 і 7 черги ЖК «Комфорт Таун», а третій з’явиться на території «Вторчермет», в кварталі між вулицями Каунаській, Березневій та Фанерним провулком.

 

Цікаво, що на меншій за площею території майбутнього кварталу №3 з’явиться стільки ж нерухомості, скільки заплановано побудувати в кварталах № 1 і 2 – приблизно 3 тис. нових квартир. Подібний «фокус» вийшов завдяки раціональному використанню території «Вторчермета». Судячи з ДПТ, тут побудують всього один, але зате 44-секційний будинок висотою 9-16 поверхів. Який не тільки охопить весь периметр майбутнього кварталу, а й протягне секціі-«щупальця» у внутрішнє-дворовий простір.

 

ДПТ передбачає розвиток соціальної та побутової інфраструктури. Магазини та відділення банків розмістяться на перших поверхах новобудов та в окремо стоячих торгових центрах. Кабінети сімейних лікарів та вузькоспеціалізовані клініки також повинні зайняти перші поверхи новобудов. Школи і дитячі садки тут будуть не тільки вбудовано-прибудовані, але і окремо стоячі. Так, знову дитячим садком стане будівля по Харківському шосе 4-а, яке зараз займає податкова інспекція. У кварталі №3, у дворі 44-секційного будинку побудують навчально-виховний комплекс з дитсадочка на 190 місць і школою на 630 місць. У 7 черги ЖК «Комфорт Таун» з’явиться школа-гімназія на 660 місць. Також будуть реконструйовані і розширені школи № 66 та 31 – до них добудують нові корпуси на 600 і 500 місць відповідно.

 

Передбачає ДПТ і озеленення території. Охоронну зону ЛЕП планується перетворити в парк, при цьому повітряні лінії електропередач повинні заховати під землю. Крім того, уздовж доріг і всередині дворів посадять дерева і чагарники, розіб’ють газони і клумби.

 

Згідно ДПТ, зміни торкнуться і дорожньо-транспортної мережі. Планується розширення бульвару Я. Гашека, вулиць Каунаська, Регенераторна, Тампере, Шліхтера до 4 смуг. Останню планують продовжити до вул. Фанерна. Буде прокладено і нову вулицю, яка з’єднає Регенераторну вулицю і Березневу. На Каунаській вулиці пустять автобусний маршрут, а між кварталами №1 і 2 (тобто, між 6 і 7 чергою ЖК «Комфорт Таун») з’явиться залізнична станція «Березняки». До слова, ж/д шлях планують закрити шумопоглинальним парканом і «відгородити» від житлової зони багаторівневими гаражами. ДПТ передбачає будівництво 5 багаторівневих паркінгів по вул. Березнева (загальною місткістю 1660 машиномісць), Каунаська (680 машиномісць), Фанерна (170 машиномісць). А ось на місці гаражів по вул. Каунаська, 4-6 розіб’ють парк або сквер.